
Poznaj dobre sushi
Sushi w znaczeniu dosłownym nie oznacza wcale surowej ryby, jest to po prostu kwaszony ryż.
Sushi (jap. 寿司, 鮨 lub 鮓) – potoczna nazwa japońskiej potrawy złożonej z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (jap. 酢 su) oraz najróżniejszych dodatków takich jak: owoce morza, wodorosty nori (płatki nori), kawałki surowych ryb, warzywa, grzyby, jajka.
Historia sushi
Oryginalny rodzaj sushi, znany dziś jako nare-zushi (馴れ 寿司, 熟 寿司), został opracowany w południowo-wschodniej Azji i rozprzestrzenił się na południu Chin, zanim został wprowadzony do Japonii gdzieś około 8 wieku. Ryby były solone i wkładane do sfermentowanego ryżu który konserwował rybę tak że nie psuła się ona przez długi czas. Po okresie "dojrzewania" ryby, ryż był wyrzucany, a zjadana była wyłącznie ryba. Ten rodzaj wczesnego sushi był ważnym źródłem białka dla Japończyków
Japończycy woleli zjadać rybę razem z ryżem, a takie danie zwane było jako namanare or namanari (生成, なまなれ, なまなり). Podczas panowania cesarza Go-Daigo danie to było najpopularniejszym sushi w Japonii. Namanare składało się z częściowo surowej ryby zawiniętej w ryż, zjadane natychmiast po przyrządzeniu bo w innym przypadku zmieniało smak i nie było już tak dobre. Ten nowy sposób konsumpcji ryby stał się narodowym daniem Japończyków mimo że w swoich początkach ryż miał tylko konserwować rybę.
W japońskim okresie Edo, kiedy panował ród Tokugawa, został wynaleziony trzeci rodzaj sushi - haya-zushi (早寿司, 早ずし). Haya-zushi był takim rodzajem sushi który dzisiaj jest obecny na naszych stołach. Ryż i ryba została tak połączona aby można było zjeść takie zawiniątko w jednej chwili. To danie stało się tradycyjnym daniem Japońskim nie spotykanym nigdzie indziej. Po raz pierwszy zdarzyło się że ryż nie został użyty jako konserwant, a po prostu jako część dania. Ryż został wymieszany z octem, rybą i warzywami i w ten sposób podawany. Ten rodzaj sushi jest dziś najpopularniejszym daniem całej Japonii, jednak każdy jej region traktuję potrawę nieco odmiennie i przygotwuje ją z lokalnych składników charakterystycznych dla danego regionu.